New and Emerging Finance Directors Roundtable


Now accepting applications for the 2021-2022 class, beginning in September!

Learn More

In these roundtable sessions, you'll connect with subject matter experts and peers in an intimate atmosphere, gaining exposure to insights, trends, technology, and fresh internal and external perspectives of the public finance sector through candid dialogue and interactions. Selected participants commit to attending at least 6 of the 8 sessions in order to receive a certificate of completion, letter of recommendation and a drafted press release.

Program Details

  • 8 sessions - held monthly
  • Light breakfast, lunch and snacks included 
  • Submitted for Continuing Professional Education (CPE) Credit
  • All sessions held at NCTCOG offices in Arlington

 

Schedule

  • 8:00 - 8:30am Networking
  • 8:30 am - 4:00 pm Instructional Session and Open Forum Roundtable

 

Course Topics 

  • Utility Rate Management
  • Information Technology/Data Analytics
  • Employment Costs
  • Financial Reporting/Audit
  • Internal Controls/Staffing and Operations
  • Long-Range Financial Planning
  • Budgeting for Municipalities
  • Debt Management
  • Treasury Management/Economic Development
  • Fiscal Policies and Financial Management Practices
 
 

Past Participants

Kate Boatler
Lake Cities Municipal Utility Authority
Keith Dagen
City of Richardson
Eva Gregory
City of Granbury
Cheryl Hazelwood-Estes
City of Grand Prairie
Karen Hines
City of Colleyville
Stormy Johnson
City of Benbrook
Sidney Kirk
City of Weatherford
Adrienne Lothery
City of Colleyville
Andy McCartney
City of Burleson
Paula McPartlin
City of Bedford
Myra Rogers
City of Mesquite
Erin Roseman
City of Arlington
Baron Sauls
City of Lancaster
Tom Tvardzik
City of University Park
Tammy Wilson
City of Flower Mound
Jim Yanker
City of Tyler
Bee Youngblood
City of Frisco
 
 

Wendy Badgett
City of Rowlett
Latifia Coleman
City of Cedar Hill
Kim Collins
Town of Argyle
Cara Copley
City of Richardson
Krystal Crump
City of White Settlement
Cheryl Davenport
City of Grand Prairie
June Ellis
City of Buda
Lana Ensminger
City of Pilot Point
Brian Hogan
City of Coppell
Karen Hollingsworth
Town of Pantego
Jewell Janina
City of Euless
Mark Mills
City of North Richland Hills
Robert Myers
City of North Richland Hills
Rick Overgaard
City of Pearland
Aaron Rector
City of Keller
Maddie Schwartz
City of Benbrook
Kay Wilkinson
Town of Flower Mound
 
 

Jaymi Ford
Town of Westlake
Sidonna Foust
City of Haltom City
Amber Karkauskas
Town of Trophy Club
Steven Krolczyk
Town of Trophy Club
Chris Landrum
City of Allen
Gail Lawrence
City of Seagoville
Kyle Lester
City of Weatherford
Tara Lopez
City of Rowlett
John McCarter
City of Pearland
Glenn Mizell
City of North Richland Hills
Brady Olsen
City of Kennedale
Renee Panella
City of Lewisville
Ryan Patterson
City of Allen
Sherry Reeves
City of Glen Rose
Susan Sanders
City of Grand Prairie
Jackie Theriot
City of Euless
Dana Thornhill
City of Allen
Amanda Turner
Town of Addison
Karen Vaughn
City of Henderson
Jamaine Walker
City of Corinth
Civic Yip
City of University Park
 


Raju Anthony
City of Fate
Josh Armstrong
City of Justin
Brittni Barnett
Town of Flower Mound
Robin Bromiley
City of Little Elm
Medria Browhow
City of Arlington
Derrick Cotton
City of Frisco
Tanisha Cunningham
City of Kennedale
Nathan Drambareanu
City of Venus
Ross Fairclo
City of Euless
Heather Gwin
City of Crowley
Susanne Helgesen
City of Fort Worth
Karen Kurtin
Town of Highland Park 
Olivia Riley
Town of Addison 
Kim Sinclair
City of Frisco
Sean Smith
Town of Pantego 
Vladislav Steere
City of Rowlett
Mary Wennerstrom
City of Kaufman
Crystal Williamson
Town of Little Elm
Talia Willner
City of Greenville
 
 

Jamarcus Ayers
City of Terrell
Elizabeth Bailey
City of Granbury
Stephen Barnes
City of Ennis 
Tanangelia Beatty
City of Desoto
Rebecca Brack
City of Allen
Jamie Campbell
City of Commerce
Jason Gregorash
City of Plano
Lee Harriss
City of Grand Prairie
Rebecca Hunter
Town of Little Elm
Cayce Lay
City of Coppell
Onya Penton
City of Cedar Hill
Gloria Platt
City of Red Oak
Kim Probasco
Upper Trinity Water District
Hikmat Qaddoura
City of Haltom City
Deondricke Rose
City of Dallas
Bianca Sauls
City of Balch Springs
Teresa Stevens
City of Fate
Amy Trevino
City of Arlington
Diana Vaughn
City of Carrollton
Steven Ventura
Town of Fairview
Renee Waggoner
City of Denison
 
 

 

If you would like more information, and/or are interested in participating, please email NorthTexasTDI@NCTCOG.org